Size Özel Firma Baskılı Poşetler

Firma Baskılı Poşet Nedir?

Firma baskılı poşet, ürünü taşıma ve koruma amaçlı imal edilen torbalara verilen genel isimdir. Bu tip poşetler, renk, kalınlık, ebat ve baskı olarak tamamen firmanıza özeldir. Özellikle markasına değer veren ve markalaşma yolunda mesafe kat etmek isteyen firmalar tarafında tercih edilir.

Hangi Malzeme ile Üretilir?

Firma baskılı torbalar, ısıtıldığında yumuşayan plastik bir malzeme ile üretilir. Baskılı poşetlerin imalatında yaygın olarak kullanılan bu malzemenin adı polietilendir. Polietilen, petrolden üretilen bir ara mamuldür. Piyasada “hammadde” olarak isimlendirilen bu malzeme vinil klorür reçinesidir. Vinil klorür reçinesi, petrolden üretilen etilenin, klor ile reaksiyona girmesiyle yapılır. Yumuşak ve sert olmak üzere iki tür vinil klorür reçinesi vardır. Baskılı ve baskısız plastik torbalar için kullanılan yumuşak olan malzemedir. Torba şeklinde işlenir ve içine bir şeyler koymak için kullanılabilecek bir ambalaj malzemesine dönüştürülür. Neredeyse üretilen her poşetin görünüm, ebat ve ürün kalınlığı tamamen birbirinden farklıdır. Fakat kullanılan hammadde, bu poşetler arasındaki en önemli ve en belirleyici farkı oluşturur.

Polietilen nedir?

Polietilen, moleküler ağırlığına ve yoğunluğuna göre birkaç türe ayrılabilir. Ancak polietilenin ortak bir özelliği vardır. Düşük fiyata üretilebildiği için çok miktarda kullanılan ve tüketilen ürünler için uygundur. Moleküler yapı ve yoğunluğa göre mukavemet değiştiği için çeşitli ürün şekillerinde işlenebilir. Günlük ürünlerden endüstriyel ürünlere kadar farklı amaçlara yönelik bir kullanıma sahiptir.

Poşet özelinde bakarsak, polietilenin avantajları aşağıda sıraladığımız gibidir:
* Seri üretime uygundur. Sık kullanılan veya değiştirilen ürünlerin maliyetini düşürür.
* Düşük sıcaklık ortamına karşı güçlüdür. Yaklaşık -20 ℃’ye kadar deforme olmaz veya kırılgan hale gelmez.
* Mükemmel hijyene sahiptir. Vücut ile temas ettiği ortamlarda ve gıda ile ilgili uygulamalarda dahi kullanılabilir.
* Suyu emmez, nem direncine sahiptir. Yağ içeren kimyasallarla kolayca reaksiyona girmez.
* Elektriği iletmeyen yalıtkan bir malzemedir.

Baskılı Poşet Kaç Türe Ayrılır?

Firma baskılı poşetleri kullanım şekline göre, elgeçme, atlet, hışır ve saplı poşet olarak dört türe ayırabiliriz. Elgeçme poşetler daha çok giyim mağazaları tarafından kullanılır. Plastik poşetlerin en tipik ürünü ise atlet poşet tarzı süpermarket alışveriş torbalarıdır. Yüksek yoğunluklu malzemeden üretilen hışır poşetler, daha çok mukavemeti ile öne çıkar. Kalite algısını yüksek tutan yumuşak saplı poşetleri bir tık daha elit bir sınıfa sokabiliriz.
Yapısal olarak ise polietilen poşetler, basitçe iki türe ayrılır. İlki, renkli yarı saydam ve gerilmesi zor hışır (HDPE), ikincisi şeffaf, parlak ve esnek naylon (LDPE). 

Firma Baskılı Poşetler Birbirinden Nasıl ayırt Edilir?

Plastik poşet oldukça ince bir malzeme olduğu için kendi başına ayakta duramaz. Esnemeye karşı dayanıklı ve yırtılması zor bir çanta oluşturabildiği için birçok eşyayı içine koymak için son derece uygundur. Firma baskılı poşetler genellikle alışveriş ve market poşetleri için kullanılmaktadır. Polietilen, üretim sırasında uygulanan basınç farkına göre göre temelde iki gruba ayrılır. Bunları, düşük yoğunluklu polietilen (naylon) ve yüksek yoğunluklu polietilen (hışır) olarak sıralayabiliriz.

Düşük Yoğunluklu Polietilen (LDPE) (Naylon)

Bu tip poşetleri, renkli ve şeffaf naylon torba olarak isimlendirebiliriz. Etilene yüksek basınç uygulanarak karmaşık dallı moleküler yapıya sahip polietilen elde edilir. Yüksek yoğunluklu polietilenden daha yumuşak ve esnektir. Yüksek şeffaflık ve parlaklık hissi uyandırır. Esnek bir yapısı vardır ve bu nedenle dayanıklılığı ile ön plana çıkar. Aşırı soğuk ortamda yüksek performansı ile dikkat çeker. Parlak ve kaygan yapısı nedeniyle “özellikle baskılı poşetlerde” görsel olarak güzel bir görünüm oluşturur.

Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) (Hışır)

Halk arasında “hışır poşet” olarak bilinen ambalaj malzemesidir. Etilenin düşük ila orta basınç uygulanarak bir katalizör ile reaksiyona sokulması ve polimerize edilmesiyle üretilir. Yüksek yoğunluklu polietilen, birkaç dallı moleküler bir yapıya sahiptir ve sert bir his ile karakterize edilir. Şeffaf olarak üretilen hışır poşetin bile yarı saydam bir görüntüsü vardır. Çekildiğinde gerilmesi zor, esnek olmayan bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz. Genelde piyasanın tercihi, hışır poşeti ince olarak kullanmaktır. Fakat çok ince de olsa yüksek mukavemeti ile ön plana çıkar. Aşırı soğuk ve sıcağa karşı yüksek direnci ile dikkat çeker. Hışır poşete ismini veren, dokunulduğunda çıkan net sestir.
Hışır poşetin ince olmasına rağmen dayanıklı bir yapısı vardır. Bu nedenle, özellikle market poşeti ve çöp torbası olarak tercih edilir.

Baskılı Poşet İçin Malzeme Seçimi

Plastik poşetlerde kullanılan birden fazla malzeme türü vardır. Baskılı poşetlerin özellikleri malzemeye göre farklılık gösterir. Amaca uygun özelliklere sahip malzeme seçimi çok önemlidir.

Amaca Uygun Malzeme Seçin

Firma baskılı poşetler, içine bir şeyler koymak için kullanılan ambalaj ürünleridir. Bu nedenle, içine koyacağınız ürünlerin cinsine, niteliğine ve ağırlığına uygun bir malzeme seçmeniz önemlidir. Kullanım amacına göre en uygun malzemeden yapılmış bir plastik poşet seçerken zorlanabilirsiniz. Bu noktada Çalış Ambalaj uzmanlığı ile sizlere rehberlik edeceğimizi unutmayın. Ve bu konuda bizi aramaktan çekinmeyin.
Şimdi sizlere baskılı poşeti nasıl seçmeniz gerektiği ile ilgili bir kaç ipucu vereceğiz.

Ağır ürünler için poşet seçimi

Çantada ağır ürünler taşımak için malzemenin esnek olması çok önemlidir. Hem dayanıklılığı hem de esnekliği yüksek olan HDPE’den yapılmış bir plastik torba bu amaca uygundur.

Keskin ürünler için poşet seçimi

Dik kenarlı ürünler nedeniyle sağlam ve esnemesi kolay bir plastik poşete ihtiyacınız var. Bu sorunun çözümü için, kolayca esneyen ve nispeten kalın bir LDPE plastik torba seçin.

Torbanın içindekileri göstermek veya gizlemek istiyorum

İçinin görünmesini istediğiniz şeffaf bir torbaya ihtiyacınız varsa, LDPE’den yapılmış bir plastik poşet seçin. Öte yandan, torbanın içindekileri gizlemek istiyorsanız, renkli veya yarı saydam bir HDPE plastik torba öneririz.

Baskılı poşet seçiminde çevre hassasiyeti

Plastik poşet pazarının son yıllardaki bir diğer gözdesi de çevre dostu ürünlerin varlığıdır. Son yıllarda artan çevre bilinci ile petrolden değil bitkilerden elde edilen polietilen üretilmeye başlandı. Bitki kaynaklı polietilen ile “petrol kaynaklarını tüketmediği için” çevreyi olumsuz etkilemeyen plastik poşetler yapmak mümkündür. Ayrıca yakıldığında karbondioksit gibi daha az sera gazı salarak küresel ısınmayı önlemeye yardımcı olur.
Ancak petrol türevi plastik torbalar yakıldığında dioksin gibi zararlı gazlar üretmez. Dioksinler, klor içeren maddeler tam olarak yakılmadığında üretilir. Bu nedenle, üretim sırasında klor kullanan vinil klorür reçineli plastik torbaların aksine, polietilen ve polipropilen plastik torbalar yüksek güvenlik ile karakterize edilir.